تفاوت ایمپلنت و بریج دندان چیست؟

ایمپلنت و بریج دندان

تفاوت بین ایمپلنت(کاشت دندان) و بریج دندان(پل دندان)

 

به طور کلی برای انتخاب روش صحیح جایگزینی دندان از دست رفته جست و جوی زیادی در فضای مجازی و موتورهای جست و جو داریم تا قبل از انجام کار بهترین حالت را سنجیده باشیم و بدانیم ایمپلنت(کاشت دندان)، بریج، روکش و … چه زمانی برای ما مفید هستند.

داشتن دندان هایی سالم و زیبا آرزوی هر شخصی در هر سنی می باشد و نداشتن دندان نوعی عذاب. پس بهترین راهکار بعد از خرابی و نداشتن دندان ایمپلنت و بریج می باشد، البته روش های دیگری هم هست که در این مقاله ما سعی داریم به تفاوت ها، مزایا و معایب این دو بسنده کنیم.

 

ایمپلنت


ایمپلنت دندان :

خب اول به سراغ ایمپلنت یا همون کاشت دندان میریم و باید گفته شود که جنس پایه ایمپلنت از تیتانیوم بوده وبعد از جایگذاری در قسمت مورد نظر بعد چند روز با استخوان دندان یکپارچه میشود و اصطالاحا جوش میخود و با استخوان یکپارچه شده و محکم می شود، بعد از چند روز نیز روکش دندان پس از اطمینان از ثابت شدن آن در دهان و روی استخوان متصل میشود که می تواند انواع مختلفی از جمله : روکش دندان، دست دندان باشد.
ایمپلنت دارای دو جز است، نهان و آشکار. جز نهان همان قسمتی است که با استخوان پیوند خورده و جز پیدا همان روکش است.
جنس ایمپلنت نسبت به بریج دندان، پر دوام تر و ماندگار تر است و به آن پروتز میگویند و در یک قسمت که دندان از دست رفته، قابل استفاده می باشد و همچنین به آن دائمی نیز گفته میشود ( البته بستگی به جنس به کار رفته در روکش و به طور کلی ایمپلنت دندان دارد )، و به سرعت با دندان شما یکدست شده و مثل دندان خود شما می باشد.

بریج دندان

بریج دندان :

بریج دندان و یا همان پل دندان نسبت به ایمپلنت دارای عقبه بیشتری میباشد و قدیمی تر است و برای اشخاصی مناسب است که فضای خالی بین دندان ها زیاد بوده و اینطور میشود گفت که بیشتر برای بی دندان بودن درست شده است که به صورت یک پل فاصله میان چند دندان خالی شده را پر می نماید و در غریب به اتفاق بریج ها ابتدا و انتهای دندان های پایه متصل میشود و در مواردی دیگر در یک طرف دندان پایه اتصال می یابد.
مراقبت از بریج نسبت به ایمپلنت کمی سخت تر است و هزینه آن در کوتاه مدت نیز کمتر. چرا در کوتاه مدت؟ چون ایمپلنت اینطور گفته می شود که بعد از انجام کار میتوان یک عمر روی آن حساب کرد و رنگ و جنس آن خراب نشود اما در بریج اینطور نیست، شاید در ابتدا هزینه ای به طبع کمتر پرداخت کنید ولی در دراز مدت اگر کمی کمتر مراقب آنها باشید باید دوباره به فکر بریج دندان جدید باشید. چون بریج یکدست می باشد مسواک زدن و استفاده از نخ دندان کمی سخت تر میشود.

 

ایمپلنت و بریج

 

تا به اینجای کار برای شما مشخص شده است که ایمپلنت مرغوب تر، ماندگار تر و بیشتر شبیه به دندان های طبیعی شماست و عمری به مراتب بالاتر نسبت به بریج دندان دارد و همه اینها در صورتی است که بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید . بریج دندان کم هزینه تر است و عمری بین 10 الی 12 سال و اگر بهداشت دندان مورد توجه قرار گیرد در برخی مواقع بین 20 الی 25 سال می باشد. باید در نظر داشته باشیم که انتخاب این دو مورد برای شما را به پزشک متخصص بسپارید و بنا به دلایل پزشک خود یکی را انتخاب کنید تا برای شما مناسب تر باشد .
از جمله معایبی که در بریج دندان موجود می باشد تراشیدگی دندان های مجاور در می باشد که به ناچار برای اتصال بریج دندان باید دندان های حتی سالم تراشیده شود.


برای اطلاع از هزینه های درمانی ایمپلنت و بریج دندان میتوانید به صفحه تعرفه ها و خدمات مراجعه بفرمایید

 

آموزش ها

bridgeایمپلنتبریجبلاگپل دنداندنداندندانپزشکیدندانپزشکی رشتدندانپزشکی کرجزیباییسلامتیطبیبانکاشت دندانمسواکوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *