ویدئو تصویری جراحی اندودنتیک

جراحی اندودنتیک

ویدئو انجام جراحی اندودنتیک

 

جراحی اندودنتیک در دندانپزشکی

در ابتدا بایستی دانست که لزوما برای غلبه بر شکست درمان اولیه کانال ریشه تجویز جراحی صحیح نیست بلکه اکثرا درمان های مجدد در این گونه موارد موفق هستند به طوری که میزان موفقیت درمان های مجدد در بیش از 3/2 موارد گزارش شده است. با این حال در برخی شرایط انجام جراحی برای حفظ دندان ضروری می باشد چرا که در غیر اینصورت بایستی دندان کشیده شود.

هدف جراحی پری اپیکال حذف بخشی از ریشه که فضای کانال در آن قسمت تمیز نشده و یا پر نشده و بعد پرکردن کانال از سمت ریشه ( باMTA یا آمالگام و…) برای ایجاد یک سیل کامل در مواردی که از طریق تاج نمی توان انتهای اپیکال را سیل کرد، می باشد

موارد تجویز در جراحی اندودنتیک

1) مشکلات آناتومیک کانال دندان: تحلیل های وسیع ریشه، کلسیفیکاسیون و انسداد و یا خمیدگی ریشه که مانع تمیز کردن کامل و پر کردن کانال ریشه می شود.

2) ملاحظات ترمیمی: دندان های روکش شده ای که دارای post & core می باشند و یا در دندان هایی که امکان درآوردن پست داخل کانالی نمی باشد.

3) حوادث حین درمان: وجود لج، شکست وسیله پرفوریشن ریشه ممکن است درمان اندوذتیک را با شکست مواجه کنند. اگر علایم بیمار یا ضایعه، پیشرفت کند یا در همان حد قبلی باقی بماند، جراحی ضروری می باشد.

4) علایم پایدار بیمار: در شرایطی که درمان کننده تحت هیچ شرایطی قادر به تمیز کردن کانال های ریشه نباشد و بیمار دارای درد باشد.

5) شکستگی افقی اپیکال ریشه: شکستگی های افقی ناحیه اپیکال معمولا بدون هیچ مداخله ای بهبود می یابند اما در صورتی که قطعه اپیکال نکروز شده باشد بایستی با جراحی آن را خارج کرد.

6) نیاز به بیوپسی

موارد عدم تجویز در جراحی اندودنتیک

1) استفاده بی دلیل از جراحی: زمانی که درمان ریشه مجدد امکان پذیر باشد.

2) ملاحظات آناتومیک: وجود عروق و اعصاب و ساختارهای حیاتی و یا شکل غیر معمول استخوان مانند ریج مایل خارجی در قسمت خلف فک پایین.

3) مشکلات سیستمیک و پزشکی

موارد درمان جراحی اندودنتیک

1- بی حسی

2- طرح فلپ

3- کنار زدن فلپ

4- دسترسی به اپکس

5- کورتاژ بافت اطراف انتهای ریشه

6- قطع انتهای ریشه

7- آماده سازی حفره انتهایی ریشه و پر کردن آن

8- انجام رادیوگرافی برای تصحیح احتمالی در صورت نیاز

9- برگرداندن فلپ و بخیه زدن.

اطلاعات بیشتر و راهنمایی با شماره 02634213061 و یا از طریق فرم تماس با ما در ارتباط باشید.

آموزش ها

endodonticendodontic surgeryجراحیجراحی اندودنتیکجراحی اندودنتیک در کرجدندانپزشکی ارزان کرجدندانپزشکی در کرجدندانپزشکی کرجمجتمع دندانپزشکی طبیبان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *