فلورایدتراپی

فلورایدتراپی چیست؟

 

توضیحی مختصر در مورد فلوراید

فلوراید عنصری طبیعی است که در آب و خاک یافت می شود و اگر به میزان مناسب مصرف شود دندان ها ( بخصوص مینا ) مقاوم شده و باعث کاهش پوسیدگی آن ها ( بخصوص در سطوح صاف بین دندانی و نزدیکی طوق دندان) می شود. میتوان گفت فلوراید در اصل یکی از مواد طبیعی معدنی است که نه تنها باعث می شود تا دندان ها استحکام بیشتری پیدا کنند بلکه در صورتی که دندان ها شروع به پوسیده شدن کرده باشند از آنها جلوگیری میکند و کمک حالی برای دندان میباشد. فلوراید میتواند مثل یک حاله بر روی دندان عمل کند تا حملات و مشکلاتی که اکثرا در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ایجاد میشود را مورد پوشش قرار داده و از آنها در مقابل باکتری ها، جرم ها و پلاک ها حفاظت کند. خطر ابتلا به پوسیدگی دندان ها اغلب در افراد میانسال پا به سن گذاشته و در کودکان و نوجوانان شایع تر است تا سایر سنین. اکثر مواقعی هنوز دندان وضعیت حادی پیدا نکرده و در آستانه پوسیدگی است پیشنهاد دندانپزشکان اینست که در کنار درمان اتخاذ شده از فلوراید نیز استفاده شود. در انجمن های پزشکی جهانی به  وفور این امر اثبات شده است که این ماده مفید معدنی میتواند بهبود چشم گیری در سلامت دهان و دندان اشخاص ایجاد کند. اما چطور میتواند یک ماده معدنی طبیعی به دندان ها و لثه کمک کند اینست که فلوراید با نفوذ به مینای دندان و مستحکم تر کردن آن، پایه های هر دندان را بر روی یک سازه استوار بنا می سازد و در دراز مدت شخص از این امر مطلع میشود که اهمیت این ماده معدنی برایش چقدر است.

 سوال اینجاست که اگر شخصی دندانش دچار پوسیدگی شده است نیز باید از فلوراید استفاده کند یا خیر؟ پوسیدگی در مواقعی اتفاق می افتد که نسبت به دهان و دندان خود بی اعتنا باشید و محل رشد باکتری ها واجرام دندان و لثه را به حال خود رها کنید. این جمله معروف در اینجا نیز صدق میکند که ” پیشگیری بهتر از درمان است “ و شما نیز نباید از این امر غافل باشید

آیا فلورایدتراپی راه پیشگیری پوسیدگی دندان است؟

هر شخصی از داشتن دندان هایی سالم و زیبا لذت میبرد. باید در نظر داشت که این دندان ها در مواقعی سالم و سلامت خواهند بود که قبل از درمان به فکر پیشگیری باشید. قبل از اینکه دندان ها دچار پوسیدگی شوند باید برای جلوگیری از خطرات احتمالی به سراغ راهکارهایی بروید که یکی از همین راهکارها فلورایدتراپی است.

فلورایدتراپی علاوه برا اینکه هزینه چندانی برای شما نخواهد داشت حافظ سلامتی دندان ها خواهد بود و مقدار و مدت زمانی که قرار است این کار را انجام دهید بستگی به تجویز دندانپزشک دارد و انجام خودسرانه این کار به مدت زیاد عوارض بدی در پی خواهد داشت.

فلورایدتراپی

آیا فلورایدتراپی فقط برای کودکان است؟

باید گفت که اگر از کودکی به فکر انجام این کار و رعایت بهداشت دهان و دندان کودک خود باشید و این امر را واقعا جدی بگیرید، در بزرگسالی کمتر نیازی به اینچنین درمان ها خواهد داشت وراه آسانتری را پیش روی خودش خواهد دید. فلورایدتراپی و خود فلوراید یک نیاز کاملا محسوس برای کودکان و نوجوانان محسوب میشود و دندانپزشکان این امر را برای این سنین کاملا ضروری میدانند. در بسیاری از خمیر دندان ها ماده معدنی فلوراید موجود میباشد و برای کودک خود که سنی کمی دارد میتوانید از این طریق فلوراید جذب کنید.

در بزرگسالان نیز مسأله پوسیدگی دندان ها بسیار مهم است اما در سنین بالاتر کمتر به آن توجه میکنند.
باید در نظر داشت خود فلوراید باعث از بین بردن کامل پوسیدگی نمیشود اما برای پیشگیری آن خیلی مهم است و همانطور که در بالا توضیح داده شد، دندانپزشکان اهمیت استفاده از این ماده را برای دندان ها خیلی مهم دانسته اند.

منبع های جذب فلوراید چیست؟

در آب، فلوراید بنا به موقعیت مکانی که در آن زندگی میکنید یافت میشود. شاید شخص اطلاع نداشته باشد و همین که شما غذایی را به وسیله آب میپزید خود نیز شامل فلوراید است. در برخی منابع نیز از وجود فلوراید در چای نیز گفته شده است و هر چه چای شما ارگانیک تر و طبیعی تر باشد، بدون مواد نگه دارنده نیز احتمال افزایش این ماده معدنی در آن بیشتر است.
در بسیاری از خمیر دندان ها نیز شما میتوانید فلوراید را پیدا کنید. در هنگام خرید خمیر دندان به این موضوع توجه کنید که بر روی آن نوشته شده است دارای فلوراید یا خیر . خمیر دندان خوب نیز میتواند در بهبود پوسیدگی و در بعضی موارد حتی از خود پوسیدگی جلوگیری کند. این امر در صورت استفاده درست از مسواک و نخ دندان قابل انجام است. پس به نحوه مسواک زدن و اهمیت استفاده از نخ دندان نیز توجه کنید.

فلورایدتراپی

عوارض استفاده از فلوراید چیست؟

استفاده میزان بالای فلوراید به شکل سیستمیک، مشابه هر داروی دیگر عوارضی را در پی خواهد داشت به ویژه در کودکان، مصرف سیستمیک فلوراید باید با احتیاط باشد.

1- مسومسیت حاد: باعث تهوع، استفراغ و درد شکم می باشد.
2- مسومیت مزمن ( فلوروزیس دندانی): عبارت است از جذب مقادیر اضافی فلوراید در طی یک دوره طولانی زمان تکامل دندان ها که بصورت نقاط سفید رنگ مات روی مینای دندان ها می باشد. در صورت زیاد بودن میزان فلوراید، زرد و قهوه ای شده و به تدریج فرورفتگی ایجاد می شود و زیبایی دندان ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

جهت اطلاعات بیشتر و راهنمایی با شماره 02634213061 و یا از طریق فرم تماس با ما در ارتباط باشید.

آموزش ها

آیا فلوراید خوب استآیا فلوراید ضرر داردچه فلورایدی بخریمدندانپزشکی ارزان کرجدندانپزشکی در کرجدندانپزشکی کرجعوارض فلورایدفلورایدفلورایدتراپیفلورایدتراپی چیست؟فواید فلورایدمجتمع دندانپزشکی طبیبان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *