انواع مشکلات دهان و دندان کودکان

مشکلات دهان و دندان کودکان

مشکلاتی که در کودکی برای دندان ها پیش می آید

 

لق شدن دندان ها

یکی از عمده ترین مشکلاتی که برای دندان های کودک اتفاق میفتد لق شدن آنهاست. این مشکل بر اثر بازیگوشی کودک و یا همچین مواردی اتفاق میفتد که باید آنرا با دندانپزشک در میان گذاشت تا از مشکلاتی که در آینده گریبان گیر شما و فرزندتان شود پیشگیری شود. یکی از بیشترین مشکلاتی که میتواند در آینده خود را نشان دهد آبسه کردن دندان ها است که بر اثر عدم توجه و لق ماندن دندان ایجاد میشود. اگر دندان کودک در این مورد به موقع مورد ترمیم قرار نگیرد احتمالا باید آنرا از کودکتان بگیرید. در بسیاری از موارد هم دندان کودک دچار شکستگی و پریدگی میشود که این مورد هم باید با دندانپزشک در میان گذاشته شود و از انجام هر گونه عمل خودسرانه در این مورد خودداری کنید تا بهترین تجویز و درمان برای کودک شما  صورت گیرد. اگر هم دندان کودک افتاد بر اساس برخی منابع میتوان آنرا در شیر قرار داد تا در سریعترین زمان ممکن به پزشک مراجعه شود و بهترین درمان برای دوباره قرار دادن آن در حفره ایجاد شده تجویز شود. در بسیاری از موارد این عمل انجام پذیر است به شرطی که شما سریعا بعد از افتادن دندان به پزشک مراجعه کنید و دندان را نجات دهید.

فرو رفتن دندان به داخل

این مورد هم بر اثر ضربه دیدن دندان و صورت اتفاق میافتد. در بعضی موارد هم بر اثر تحلیل لثه و یا آنکیلوز دندان ها به داخل فرو میروند وبافت لثه ای دچار مشکلاتی میشود که بین استخوان و لثه به مرور زمان فاصله ایجاد میکند. در این موارد باید حتما به دندانپزشک مراجعه گردد تا دندان کودک مورد بررسی قرار گیرد و از جوش خوردن مستقیم دندان صدمه دیده به استخوان جلوگیری گردد. فرو رفتگی دندان ها مشکلات زیادی را به وجود می آورد که با هم آنها را بررسی میکنیم :

  • عدم توانایی درست جویدن غذاها توسط کودک
  • مشکلات که برای زیبایی دندان ها به وجود می آید و باعث میشود دندان ها نامیزان و نامرتب دیده شوند که خود یکی از مشکلاتی است بزرگسالان ریشه آنرا در کودکی و عدم درمان به موقع میدانند
  • مشکلاتی که باعث ارتباط مستقیم دندان با استخوان میشود
  • مشکلات لثه ای فراوان و تحلیل آن
  • پوسیده شدن دندان در صورت عدم درمان در زمان مورد نظر

پوسیدگی دندان

نیازی به باز کردن موضوع نیست اما مختصر توضیحی در رابطه با اینکه اگر دندان لق شده، کج شده و … نشود در مدت زمانی نا معلوم، چه زیاد و چه کم دچار پوسیدگی میشود و این مورد در دراز مدت مشکلات عدیده ای برای کودک به وجود می آورد. اگر در سریعترین زمان این مشکل مرتفع نشود دندان دچار پوسیدگی میشود و این مشکل به اطراف نیز سرایت میکند.
از مشکلات دهانی که بگذریم قطعا روی لثه ها تاثیر خود را به جای میگذراد و چون لثه ها ودندان ها به هم متصل هستند این عارضه به مابقی هم سرایت میکند و علاوه بر ایجاد بوی بد دهان نیز مشکلاتی دیگر به وجود خواهد آورد.
پس درمان پوسیدگی دندانی کودک را جدی بگیرید و آنرا پشت گوش نیندازید تا کودک در آینده با خیالی راحت لبخند بر لب داشته باشد.

دندانپزشکی اطفال

فلورایدتراپی دندان های کودک

 

  • حتما در نظر داشته باشید که برای استفاده از خمیر دندان دارای فلوراید با دندانپزشک مشورت کنید و این کار را خودسرانه انجام ندهید.

باید گفت که اگر از کودکی به فکر انجام این کار و رعایت بهداشت دهان و دندان کودک خود باشید و این امر را واقعا جدی بگیرید، در بزرگسالی کمتر نیازی به اینچنین درمان ها خواهد داشت وراه آسانتری را پیش روی خودش خواهد دید. فلورایدتراپی و خود فلوراید یک نیاز کاملا محسوس برای کودکان و نوجوانان محسوب میشود و دندانپزشکان این امر را برای این سنین کاملا ضروری میدانند. در بسیاری از خمیر دندان ها ماده معدنی فلوراید موجود میباشد و برای کودک خود که سنی کمی دارد میتوانید از این طریق فلوراید جذب کنید.

در بزرگسالان نیز مسأله پوسیدگی دندان ها بسیار مهم است اما در سنین بالاتر کمتر به آن توجه میکنند.
باید در نظر داشت خود فلوراید باعث از بین بردن کامل پوسیدگی نمیشود اما برای پیشگیری آن خیلی مهم است و همانطور که در بالا توضیح داده شد، دندانپزشکان اهمیت استفاده از این ماده را برای دندان ها خیلی مهم دانسته اند.
در بسیاری از خمیر دندان ها نیز شما میتوانید فلوراید را پیدا کنید. در هنگام خرید خمیر دندان به این موضوع توجه کنید که بر روی آن نوشته شده است دارای فلوراید یا خیر . خمیر دندان خوب نیز میتواند در بهبود پوسیدگی و در بعضی موارد حتی از خود پوسیدگی جلوگیری کند. این امر در صورت استفاده درست از مسواک و نخ دندان قابل انجام است. پس به نحوه مسواک زدن و اهمیت استفاده از نخ دندان نیز توجه کنید.

رعایت بهداشت از کودکی

برخی از والدین این تصور را دارند که حتما باید دندان های کودک کاملا رشد کند و از حالت شیری بودن به دندان های دائمی برسد تا مسواک زدن را شروع کنند، اما این امر اشتباه است. هر زمانی که دندان های کودک شما بیرون آمد وحتی قبل از آن میتوانید به سلامت بیشتر لثه های کودک خود توجه بیشتری کنید. توجه داشته باشید که تمیز کردن دندان ها و لثه ها را به آرامی و با دقت انجام دهید تا کودک دچار آسیب نگردد. اگر کودک از سنین پایه به مسواک زدن تشویق شدت در آینده نیز از انجام آن لذت خواهد برد و از آن امتناع نخواهد ورزید.

 

دندانپزشکی کودکان

چه زمانی به دندانپزشک مراجعه کنیم؟

میتوانید قبل از رسیدن به یک سالگی کودک به دندانپزشک اطفال مراجعه کنید. چرا دندانپزشک اطفال؟ چون این مورد نیاز به تخصص دارد و باید شخص مورد نظر از صلاحیت مورد نظر برخوردار باشد. بعد از مراجعه به دندانپزشک و چکاپ، خود دوره بعدی برای مراجعه را مشخص میکند و همچنین نکاتی را برای اجرا جهت هر بیشتر سالم ماندن دندان های کودک به شما ارائه میدهد.

شاید درنظر داشته باشید که هزینه های دندانپزشکی زیاد است و نمیتوان از پس مخارج آن بیرون آمد. اما اگر از کودکی به فکر حل مشکلاتی که برای دندان ها و دهان کودک پیش می آید نباشید و موارد بهداشتی همچون عدم خوردن و نوشیدن مواد قندی مثل : نوشابه، آبمیوه ها و … را رعایت نکنید باید در آینده و در سنین جوانی هزینه های هنگفتی هم از نظر مالی و هم از نظر سلامتی برای کودک خود پرداخت کنید.

جهت اطلاعات بیشتر و راهنمایی با شماره 02634213061 و یا از طریق فرم تماس با ما در ارتباط باشید.

آموزش ها

بخش اطفالترمیم دندان کودکاندندانپزشکی ارزان کرجدندانپزشکی در کرجدندانپزشکی کرجدندانپزشکی کودکاندهان و دندانکودککودکانمجتمع دندانپزشکی طبیبانمشکلات دهان و دندان کودکانمشکلات دهانی کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *