راه های پیشگیری از دندان درد

دندان درد

چطور از دندان درد جلوگیری کنیم؟

قطعا در هنگام شروع این مشکل یعنی دندان درد بسیاری از افراد به شما روش هایی برای رهایی از درد پیشنهاد میکنند و احتمالا شما هم به پیشنهاد آنها گوش میدهید و به سراغ راهکار آنها میروید.
باید گفت که شاید به دلایلی در کوتاه مدت شما از این درد رهایی پیدا کنید اما هیچ قائده و قانونی وجود ندارد که شما در آینده چه دور و چه نزدیک به این درد دچار نشوید. گفتنی است که الان درد را حتی کامل از میبرید و شاد و خوشحال میشوید اما خلاصی از این درد فقط مقطعی و شاید موضعی است و میتوان آن را لاپوشانی خواند که در آینده دوباره برخواهد گشت و حتی قویتر از قبل. بهترین راهکار سپردن کار به کاردان است و یک دندانپزشک متخصص میتواند علت را ریشه یابی کرده و برای همیشه درد را خنثی کند. نمیخواهیم بیشتر از این وقت شما را بگیریم ولی حل مشکل مقطعی فقط درمانی مقطعی در پی خواهد داشت و شما در سالهای بعد و یا در میانسالی مجبور به انجام کارهایی خواهید شد برای حفظ سلامت دهان و دندانتان که نه تنها خوشایند نخواهد بود بلکه هزینه آن هم سر به فلک خواهد گذاشت. از همین حالا به فکر سلامت دهان و دندان خود باشید و هر چند وقت یکبار به دندانپزشک سر بزنید تا کاملا از میزان سلامتی آن مطلع شوید.

مواردی که میتواند شما را به سمت درمان طبیعی بکشاند و از رفتن پیش یک متخصص منع کند مثل فکر کردن به اینکه هزینه های دندانپزشکی بالاست و نمیتوانید از پس مخارج آن بر بیایید. اگر الان برای حفظ سلامتی خود هزینه نکنید در آینده هزینه به مراتب گزافتری را خواهید پرداخت. کمی وقت گذاشتن برای خودتان میتواند شما را در حال و آینده به مراتب شادتر و سرحال تر نگه دارد.

دندان درد چرا به وجود می آید؟

راه های بیشماری زیادی برای این عارضه دردناک وجود دارد و حفظ سلامت بهداشت دهان و دندان بهترین راهکار برای این مشکل است و موارد زیر نیز در بروز این مشکل دخیل هستند :

  • ساییدن دندان ها روی هم که از استرس و نگرانی به وجود می آید (دندان قروچه)
  • ملتهب شدن ریشه دندان و عدم اعتنا به آن
  • درست مسواک نزدن و فرسوده شدن دندان
  • پوسیده شدن دندان ها در اثر ماندگاری بیش از حد پلاک ها روی دندان
  • بیماری هایی مثل سینوس
  • شکستن اجسام سخت مثل آجیل و … با دندان
  • حساس شدن دندان ها و عدم توجه به آن که در دراز مدت دچار دندان درد میشوید.

مشکلاتی که در بالا ذکر شد باید تحت نظر دندانپزشک و یک متخصص بهبود یابند. به طور مثال اگر دندان شما نیاز به عصب کشی و پر کردن داشته باشد و شما از آن چشم پوشی کنید در مدتی نه چندان طولانی اگر به آن بی اعتنایی کنید شاید هم خود آن دندان را از دست بدهید و هم اینکه عفونت ناشی از آن، به دندان های مجاور و لثه ها سرایت کرده و آنها را هم درگیر کند. با استفاده از درمان های خانگی که به شما آموزش میدهیم از درد جلوگیری میکنید ولی باید برای بهبود کامل فکری به حال خود کنید.

فشار درمانی

یکی از ساده ترین راهها برای حل مشکل درد دندان ها و سایر نقاط بدن فشار درمانی است. بدن هر انسان همانند یک معجزه بی بدیل است که هنوز آنرا کشف نکرده اند و گوشه ای از آن را میتوان فهمید. فشار درمانی قسمتی از دست مثل پایین انگشت شست و نقطه اتصال شست و انگشت کناری که باعث ترشح هورمون هایی میشود که شما احساس حال خوب پیدا میکنید میتواند تا حدودی درد شما را تسکین دهد، حالا این درد میتواند در هر نقطه از بدن باشد.

جلوگیری از برخورد موارد حساس به دندان و لثه

شاید دندان و لثه شما دچار حساسیت و یا تحلیل شده باشد که در این موارد خوردن مواردی مثل چای داغ، قهوه داغ و یا یک نوشابه سرد و همچنین خوردن مواد غذایی شیرین مثل خرما، شکلات و … در هنگام برخورد با محل مورد نظر، دندان و لثه شما دچار واکنش شده و شما درد را احساس میکنید. بهترین راهکار حفاظت از دندان و لثه است و این کار با حفظ موارد صحیح بهداشت دهان ودندان و همچنین انتخاب یک مسواک نرم انجام دهید.

دندان درد

از وانیل برای کاهش درد استفاده کنید

عصاره و پودر وانیل در همه جا یافت میشود و قیمت بالایی هم ندارد. این ماده محتویات خاصی در دوز پایین مثل الکل را در خود دارد که حکم بی حس کردن قسمتی که دچار درد شده است را داراست. خود وانیل که بسیار خوشبو است میتواند حتی بر روی ذهن نیز تاثیرات مثبتی گذاشته و شخص را به سمت آرامش و تسکین بکشاند. تمامی دردهایی که به انسان چه از طریق خود و سایر موارد تحمیل میشود همه گی ذهنی هستند و منشا وجودی آنها از افکار ما به دست می آید.
در نظر داشته باشید که برای استفاده از وانیل احتیاط کنید زیرا حتی با وجود دوز پایین الکل در آن، میتواند خطرناک باشد مخصوصا برای کودکان و سنین پایین.

استفاده از پمپ ییخ

پمپ یخ و یا تکه های یخ میتواند درد را به صورت مقطعی کاهش دهند و میتوانید از این درمان گذرا برای بهبود و کاهش درد در قسمت مورد نظر استفاده کرده تا خود را به یک کلینیک دندانپزشکی برسانید. به طور معمول اگر ذهن باور کند که سرما وارد بدن شده آنرا در مابقی نقاط بدن و همچنین محل درد پخش میکند و به این ترتیب درد کاهش پیدا میکند. اما همانطور که گفته شد این عمل فقط برای گول زدن مغز و کاهش درد است و خاصیت درمانی ندارد.
در نظر داشته میزان کمی از این محلول استفاده کنید و توصیه شده که از محلول 3 درصدی پراکسید هیدورژن استفاده و در یک لیوان آنرا به مساوات با آب تقسیم کرده و در دهان به مدت 20 الی 30 ثانیه بچرخانید و سپس به بیرون بریزید.

پراکسید هیدروژن

دربسیاری از منابع فارسی و لاتین از تاثیرات مهم کلیدی این آب اکسیژنه سخن آمده است. این محلول علاوه بر اینکه میتواند بسیاری از اجرام، پلاک ها و میکروب ها را از روی دندان و لثه شما پاک کند، نیز به کاهش درد دندان هایتان هم کمک کند. باید این محلول را با آب مخلوط کرده و در دهان خود به طرفین بچرخانید. این محلول علاوه بر انجام دادن عمل فوق نیز میتواند به جلوگیری و از بین بردن بسیاری از بیماری های لثه و دهان نیز کمک کند که در چند سال اخیر همه گیر و رایج شده است. بسیاری از اشخاص بعد از استفاده از هیدروژن پراکسید، به نفرات بعدی نیز انجام این کار را توصیه میکنند.

آب نمک (نمک دریا):

مقدار کمی نمک را در نصف یک لیوان آب ولرم(نه خیلی سرد و نه خیلی گرم) حل کنید و به مدت دو الی چهار دقیقه بنا به نیاز خود دهان خود را با این محلول بشویید و این کار را برای سه بار در هر روز انجام دهید تا درد دندان برطرف شود.

جهت اطلاعات بیشتر و راهنمایی با شماره 02634213061 و یا از طریق فرم تماس با ما در ارتباط باشید.

آموزش ها

پیشگیری از دندان درددندان درددندانپزشکی ارزان کرجدندانپزشکی در کرجدندانپزشکی کرجراه های پیشگیریمجتمع دندانپزشکی طبیبان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *