انیمیشن جرم گیری دندان

جرم گیری دندان

موشن نحوه انجام جرم گیری دندان

مختصر توضیحی در مورد جرم گیری دندان

فرم گیری پلیکل روی سطح دندان، فاز اولیه رشد و تکامل پلاک می باشد. همه سطوح حفره دهان شامل همه سطوح بافتی و نیز سطوح دندانی و رستوریشن های ثابت و متحرک با پلیکل گلیکوپروتئینی پوشیده می شوند. این پلیکل از اجزای بزاق، مایع لثه ای و محصولات و دبری های باکتری ها و سطوح بافتی میزبان مشتق می شود. اجزاء مختلف پلیکل ها در سطوح مختلف از نظر ترکیب متفاوت است.

پلیکل به عنوان یک سد دفاعی عمل می کند و برای سطوح لغزندگی ایجاد کرده و از خشک شدن بافت ممانعت می کند. از طرفی علاوه بر عمل حفاظتی، پلیکل یک سوبسترا برای اتصال باکتری های محیط فراهم می کند و تنها با گذشت چند ساعت، باکتری ها در پلیکل دندانی پدیدار می شوند و بعد از 2-1 روز با کامل شدن کلونی، پلاک دندانی تشکیل می شود.

پلاک به رنگ سفید مایل به خاکستری یا زرد بوده و ظاهر گلوبولار دارد. این لایه به راحتی با مسواک پاک می شود ولی با شستشووی آب و یا دهانشویه های معمولی پاک نمی گردد. اگر این پلاک میکروبی هر روز و یا در مراحل اولیه از سطح دندان تمیز نشود، املاح موجود در بزاق و مواد غذایی بر آن رسوب نموده و منجر به ایجاد جرم دندان که سخت می باشد، می گردد. جرم با مسواک پاک نشده و مسئله مهمتر اینکه این جرم های تشکیل شده پر از میکروب های مختلف است و همچنین باعث تشکیل راحت تر پلاک می شود و بافت چسبنده لثه را که محکم به دندان چسبیده را بمرور تخریب کرده و بافت نگهدارنده حیاتی لثه را تخریب کرده و باعث سست شدن پایه های دندان می شود. پس در نتیجه با جرم گیری و تمیز کردن این جرم های تکیل شده بر روی دندان از روند تخریب لثه جلوگیری به عمل می آید.

عوارض وجود جرم؟

  •  بوی بد دهان
  • تغییر رنگ و التهاب لثه
  • تحلیل و از بین رفتن لثه و لقی دندان ها

جالب اینکه بدانید نتایج مطالعات نشان می دهد بیماری های لثه باعث تشدید بیماری هیا سایر اعضای بدن می شوند. سموم باکتری های موجود در جرم و پلاک با انتشار در رگه های خونی لثه وارد گردش خون شده و می تواند موجب تشدید بیماری های قلب و عروق، بالا رفتن قند خون در افراد دیابتی، زایمان زودرس و حتی سقط جنین شوند.

جرم گیری و حساسیت دندان

تصور اینکه جرم گیری موجب نازک شدن مینای دندان و پوسیدگی آن می شود اشتباه می باشد. در واقع هنگامی که جرم روی دندان ها تشکیل می شود لایه ای روی دندان قرار گرفته و آن را از تحریکات سرما و گرما حفظ می کند و از طرفی دیگر باعث تحلیل لثه و استخوان و اکسپوز شدن ریشه دندان می شود و در نتیجه بعد از جرم گیری که این لایه برداشته می شود، حساسیت به سرما و گرما در دندان ها رخ می دهد.

جرم گیری و لقی دندان

تجمع جرم باعث التهاب لثه و تحلیل استخوان نگهدارنده دندان می شود و باعث لقی دندان می شود ولی از آنجا که جرم دندان را دربرگرفته است به صورت کاذب ما لقی دندان را درک نمی کنیم و با برداشته شدن جرم، دندان لق می شود. ( البته در صورتی که تحلیل استخوان اتفاق افتاده باشد )

جرم گیری و پوسیدگی دندان

تصور اینکه جرم گیری باعث برداشته شدن مینای دندان و ایجاد پوسیدگی می شود، غلط می باشد، چون اگر جرم گیری به طور صحیح انجام گیرد به دندان صدمه وارد نمی شود. در واقع پوسیدگی هایی که افراد بعد زا جرم گیری آن را مشاهده می کنند قبل از جرم گیری نیز وجود داشته ولی به علت اینکه زیر جرم مخفی بوده، قابل مشاهده نبودند.

فواصل جرم گیری

فواصل جرم گیری برای افراد، متفاوت است. اگر بهداشت دهانی شما مناسب باشد، بیماری های لثه نداشته باشید و میزان مواد معدنی بزاقتان کم باشد، احتمالا در فواصل زمانی بیشتری نیاز به جرم گیری خواهید داشت. بهتر است هر 6 ماه به دندانپزشک مراجعه کنید تا در صورت نیاز جرم گیری انجام گیرد.

جهت اطلاعات بیشتر و راهنمایی با شماره 02634213061 و یا از طریق فرم تماس با ما در ارتباط باشید.

آموزش ها

bleachingtooth scaleبلیچینگ دندانتمیز کردن دندانجرم گیریجرم گیری دندانجرمگیریدندانپزشکی ارزان کرجدندانپزشکی در کرجدندانپزشکی کرجمجتمع دندانپزشکی طبیبان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *