کامپوزیت دندان | Tooth Composite

انواع کامپوزیت دندان

 

کامپوزیت فقط برای زیباییست؟

دندان یکی از ارکان اصلی چهره هر شخصی و دندان های سالم و زیبا به مراتب باعث ایجاد اعتماد به نفس در شخص می شود. زن یا مرد، کودک و یا میانسال ندارد، دندان جلوه خاصی به چهره هر انسانی میدهد. کامپوزیت برای یکدست نشان دادن دندان ها مورد استفاده قرار میگیرد. در مواردی که دندان دچار شکستگی شده و یا پوسیده دندانپزشک میتواند برای ترمیم و زیبا سازی دندان ها از کامپوزیت استفاده کند و باید گفت که کامپوزیت رنگ های مختلفی دارد و بنا به سلیقه و نوع انتخاب شما میتوانید از آن استفاده کنید.

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان در حقیقت همان ماده ای است که دندانپزشک برای پر کردن دندان عصب کشی شده و یا … از آن استفاده میکند و نیازی به لابراتور برای ساخت آن ندارد بلکه از کامپوزیت های پیش ساخته و شرکتی استفاده می شود.
دندانپزشک براساس انتخاب شما و مشاوره خود کامپوزیت را روی دندان قرار میدهد و از طریق اشعه نوری خاصی، کامپوزیت را روی دندان محکم میکند.

کامپوزیت ونیر چیست؟

انواع مختلفی از کامپوزیت ها وجود دارد که یکی از معروف ترین و مورد استفاده ترین آنها از جانب پزشکان و همچنین انتخاب بیماران کامپوزیت ونیر می باشد. از کامپوزیت ونیر بیشتر برای زیبایی استفاده می شود و در اکثر مواقع برای دندان های پیشین و جلویی مورد استفاده قرار می گیرد. دندان هایی که دچار شکستگی و یا اینکه فاصله ای بین آنها ایجاد شده از طریق کامپوزیت ونیر پر میشود تا دوباره زیبایی منحصر به فرد شخص به چهره اش باز گردد.
کامپوزیت ونیر از مواد بسیاری مقاومی درست شده است و علاوه برای زیبایی آن، استحکامی خوبی نیز دارد. فرد میتواند با خیال راحت و بدون دغدغه در صورت استفاده درست و رعایت بهداشت دهان و دندان یک عمر از ونیر کامپوزیت استفاده کند.

زمان استفاده از کامپوزیت دندان؟

زمان استفاده از کامپوزیت دندان به نحوه قرارگیری دندان ها روی یکدیگر و همچنین با انتخاب دندانپزشک خواهد بود. اگر به صلاح شخص نباشد دندانپزشک به او خواهد گفت و روش جایگزینی را به او پیشنهاد خواهد کرد که در اغلب مواقع ارتودنسی است.
در بعضی مواقع نیاز نیست تا کل دندانی که آسیب دیده، شکسته شده را تحت درمان قرار داد و میتوان قسمتی که دچار پریدگی و یا مشکل شده است را با استفاده از کامپوزیت پر و ترمیم کرد و رنگ کامپوزیت استفاده شده روی دندان را به رنگ دندان اصلی نزدیک کرد که تا حد بسیار زیادی بعد از این کار غیر قابل تشخیص خواهد بود که دندان شما ترمیم شده است یا خیر.

نور کامپوزیت دندان

معایب و عوارض کامپوزیت دندان

از عمده ترین معایبی که کامپوزیت دندان میتواند داشته باشد اینست که دندانپزشک شما برای فیکس کردن کامپوزیت و تراشیدن دندان به دلیل یکدست کردن آن با دندان های دیگر این احمتال وجود دارد تا مینای دندان شما دچار آسیب شده و دندان و لثه شما متورم شود. حال شما باید قبل از انتخاب کامپوزیت دندان و انجام آن از مواد مورد استفاده و تبحر و تخصص دندانپزشک خود اطمینان حاصل کنید و بعد خود را برای انجام کار به او بسپارید.
قبل از انجام کامپوزیت دندانپزشک باید دندان های شما را جرم گیری کند تا سطوح دندان هایتان تمیز شده تا مواد مورد استفاده به راحتی روی دندان هایتان قرار گیرد.

در انتها باید گفته شود که انجام کامپوزیت دندان بسته به نیاز شما دارد و این کار را به تخصص دندانپزشک خود بسپارید و فقط از روی تحقیق و پرس و جو آن را انتخاب نکنید. در نظر داشته باشید که بعد از انجام کامپوزیت حواستان به بهداشت دهان و دندانتان باشد.